Aktualności

Drukuj

31.01.2017 Druga Kadencja Naukowej Grupy Doradczej przy PGNiG

Naukowa Grupa Doradcza przy GK PGNiG jest doskonałym przykładem, jak przemysł może współpracować z nauką. W jej skład wchodzi 15 profesorów – wybitnych przedstawicieli środowiska naukowego. To społeczne, interdyscyplinarne grono doradza Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu w obszarze badawczo-rozwojowym.

Naukowa Grupa Doradcza przy Grupie Kapitałowej PGNiG rozpoczęła drugą kadencję. 30 stycznia 2017 r. w siedzibie Muzeum Gazownictwa w Warszawie nominacje z rąk Łukasza Kroplewskiego, wiceprezesa Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju odebrali naukowcy reprezentujący różne dziedziny nauki i różne instytucje naukowe (pełny skład rady poniżej).

– To wyjątkowy przykład na bezpośrednią współpracę dużego przedsiębiorstwa ze światem nauki – powiedział wiceprezes Łukasz Kroplewski. – Naukowa Grupa Doradcza prowadzi z nami stały dialog. Przedstawia punkt widzenia środowiska naukowego na obszar badawczo-rozwojowy, dzięki czemu możemy wyeliminować naturalne bariery, które pojawiają się przy różnych formach współpracy przemysłu z nauką – dodał. 

Założeniem Naukowej Grupy Doradczej jest połączenie wiedzy i doświadczenia ekspertów z różnych dziedzin nauki. Współpracują w niej ze sobą przedstawiciele nauk ścisłych i humanistycznych – od geofizyków i geologów poprzez informatyków i  chemików aż do specjalistów z zakresu prawa, ekonomii i ochrony środowiska.

– Mamy w składzie Naukowej Grupy Doradczej naukowców, którzy doskonale znają nasza firmę, ale również przedstawicieli ośrodków naukowych, z którymi do tej pory jeszcze nie współpracowaliśmy. Wierzymy, że ta mieszanka doświadczenia i świeżego spojrzenia na problematykę badawczo-rozwojową da nam bardzo konkretne efekty – wskazał Dariusz Dzirba, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju w PGNiG SA.

– Największym atutem tej grupy jest bogactwo synergii doświadczeń wnoszone przez każdego z jej członków. Nasze spotkania to nieskrępowana możliwość wymiany pomysłów na rozmaite rozwiązania, z których mogą skorzystać zarządy spółek z grupy PGNIG – powiedział prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera reprezentujący Politechnikę Warszawską.

Naukowa Grupa Badawcza powstała w 2015 roku. Jej kadencja trwa dwa lata, a jej członkowie spotykają się kilka razy w roku. Podczas pierwszej kadencji naukowcy wspierali tworzenie programu Foresight B+R dla PGNiG SA, brali udział w organizacji konkursów PGNiG dla młodych naukowców, opiniowali także strategię badań i rozwoju w GK PGNiG.

Nominacje wręczali wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju Łukasz Kroplewski i dyrektor Departamanetu Badań i Rozwoju Dariusz Dzirba. Na zdjęciu akt nominacji odbiera prof. Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pełny skład Naukowej Grupy Doradczej

Członkowie Rady otrzymali pamiatkowe zegarki

Skład II kadencji Naukowej Grupy Doradczej przy GK PGNiG
(kolejność alfabetyczna: nazwisko/uczelnia/specjalizacja):

Prof. dr hab. inż. Jarosław Arabas / Politechnika Warszawska / informatyka/telekomunikacja
Prof. dr hab. inż. Grzegorz Benysek / Uniwersytet Zielonogórski / elektroenergetyka/OZE
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Broński / Katolicki Uniwersytet Lubelski / prawo
Prof. dr hab. Wojciech Cellary/Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu / informatyka/ekonomia 
Prof. dr hab. inż. Maria Ciechanowska / Instytut Nafty i Gazu / geofizyka
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Gnutek / Politechnika Wrocławska / mechanika/energia
Prof. dr hab. inż. Jan Hupka / Politechnika Gdańska / chemia/ochrona środowiska
Prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski / Politechnika Poznańska / chemia
Prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat / Politechnika Gdańska / energetyka
Prof. dr hab. Adam Koronowski / UKSW / ekonomia
Prof. dr hab. inż. Mariusz Łaciak / AGH / górnictwo / geologia
Prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera / Politechnika Warszawska / inżynieria materiałowa
Prof. dr hab. inż. Stanisław Nagy / AGH / inżynieria gazownicza
Prof. dr hab. inż. Andrzej Osiadacz/ Politechnika Warszawska / gazownictwo
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl / AGH / robotyka/mechanika
 

Powrót