Aktualności

Drukuj

02.02.2017 PGNiG rozpoczyna działalność handlową w Londynie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło biuro handlowe w Londynie – międzynarodowym centrum handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG). W ten sposób PGNiG staje się jednym z graczy globalnego rynku obrotu tym surowcem.

 

Biuro działa od  1 lutego 2017 roku, a pełną zdolność operacyjną uzyska do końca pierwszego kwartału br. Za utworzenie i jego obsługę odpowiada PGNiG Supply & Trading GmbH (PST), spółka z grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zajmująca się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej.

– Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać  pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Nasza obecność w europejskim centrum obrotu tym surowcem to nie tylko szansa na kupowanie gazu po bardziej konkurencyjnych cenach, ale także doskonała okazja do rozpoczęcia handlu LNG na rynkach całego świata – dodał.

Docelowo londyńskie biuro stanie się dla całej Grupy PGNiG międzynarodowym centrum kompetencji w obszarze LNG oraz głównym ośrodkiem handlowym w zakresie krótko- i średnioterminowych kontraktów na gaz skroplony. Londyńskie biuro będzie aktywnie poszukiwało alternatywnych źródeł dostaw do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać zarezerwowane dla PGNiG moce tej instalacji.

Ze względu na zwiększenie dostaw LNG m.in. z USA i Australii, spodziewamy się, iż w niedługim czasie gaz skroplony stanie się istotnym surowcem dla Europy. To umocni jego pozycję jako atrakcyjnej alternatywy dla dywersyfikacji dostaw energii. Takie rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla krajów takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają dostawy gazu z kierunku wschodniegopodkreślił Uwe Bode, dyrektor zarządzający PST.

Adres biura: 48 Dover St., Mayfair, London, W1S 4FF

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Marcin Poznań, Departament Public Relations, tel. (+48) 885 257 978, media@pgnig.pl

Robert Papliński, Departament Public Relations, tel. (+48) 885 256 858, media@pgnig.pl

Powrót